» Systemy » Warhammer Fantasy Battle » Czym jest Warhammer Fantasy Battle?

Czym jest Warhammer Fantasy Battle?

Czym jest Warhammer Fantasy Battle?
Warhammer Fantasy Battle (często zapisywany skrótowo jako WFB) to najpopularniejsza gra bitewna w Polsce. Rozgrywane jest wiele liczonych do krajowego rankingu turniejów ligowych, w których znaczenie mają zdolności malarskie, taktyczne i wiedza w temacie grających. Sama gra nie jest specjalnie skomplikowana, a zasady najnowszej, siódmej edycji, dostępne są już w języku polskim. Również najnowsze księgi armii wydane są w naszym ojczystym języku. Owe księgi armii to niezbędne elementy WFB, tak jak księga zasad czy figurki. W takiej księdze znajduje się dokładny opis wszystkich jednostek, zasad specjalnych, przedmiotów magicznych oraz historii wybranej armii.

Mechanika
Rozgrywka w Warhammer Fantasy Battle dzieli się na tury, w których każdy z graczy wykonuje działania swojej armii, tury zaś dzielą się na fazy: ruchu, magii, strzelania i walki wręcz. W każdej fazie wykonuje się odpowiednie czynności, które można w wywnioskować z samej nazwy tury. Poruszanie wojsk, rzucanie czarów, strzelanie, czy walka wręcz opierają się głównie na testach charakterystyk (charakterystyki podane są w księdze danej armii). Test charakterystyk polega zazwyczaj na porównaniu w tabelce, która znajduje się w księdze zasad, odpowiednich cech i wykonaniu rzutu kością sześciościenną, którego wynik musi być większy lub równy od wskazanej wartości. Drugą alternatywą jest wykonanie rzutu jedną lub dwoma (w przypadku testów psychologicznych) kośćmi sześciościennymi, których suma musi być równa lub niższa od cechy. W grze używa się zwykłych kości sześciościennych oraz kilku kostek specjalnych. Tak wygląda Warhammer Fantasy Battle od strony mechaniki, ale aby grać potrzeba czegoś jeszcze.

Modele
Do rozgrywania bitew w Warhammer Fantasy Battle oprócz znajomości obszernych zasad, które są jednak łatwe do przyswojenia, potrzebne są figurki. Modele rycerzy z różnych ras, heroicznych bohaterów, monstrualnych smoków i demonów czy wymyślnych machin wojennych można kupić w różnych sklepach lub na aukcjach internetowych. Jednak całą gamę produktów posiada jedynie Games Workshop – wydawca Warhammer Fantasy Battle. Wiele wspaniałych, limitowanych bądź już niedostępnych, produktów można kupić jedynie wysyłając zamówienie przez Internet.
Jednak nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie licznych armii, ponieważ figurki do najtańszych nie należą. Można powiedzieć, że rynek gier bitewnych oscyluje wokół zbliżonych do siebie cen modeli różnych firm produkujących systemy bitewne i modele do nich. Zasadnicza różnica polega na skali rozgrywanych bitew i liczebności wystawianej armii.
Warhammer Fantasy Battle wymaga dużej liczby modeli (około 100 na armię) do rozgrywania standardowych potyczek pomiędzy 1000 a 2000 punktów. Właśnie przez to wielu ludzi decydujących się na przygodę z WFB kupuje zestaw startowy (przez wielu graczy nazywany podstawką), który w aktualnej edycji zawiera dwie małe armie: krasnoludów i goblinów. Oprócz samych modeli zawiera również kości sześciościenne, miarki calowe, znaczniki, księgę zasad siódmej edycji Warhammer Fantasy Battle oraz księgę Bitwy o przełęcz Czaszki, w której jest opisane „jak zacząć” Uwaga - zasady zawarte w zestawie startowym pozwalają na grę Krasnoludami i Goblinami. Pełne zasady gry, umożliwiające grę innymi armiami, zawarte są w podstawowej księdze zasad. Czyli po prostu osobno zakupionej, która jest znacznie grubsza. Zestaw jest w atrakcyjnej cenie i jest tam wszystko, co potrzeba do rozpoczęcia grania.
Inni gracze, których nie interesują armie z podstawki, kupują Bataliony – zestawy figurek do tylko jednej armii, których łączna wartość przekracza cenę, jaką trzeba byłoby normalnie zapłacić kupując taki zestaw w blisterkach. Największe zestawy modeli to Army Deal, w których znajdują się niemalże wszystkie regimenty z armii wraz z dodatkową, limitowaną figurką. W tej edycji do zestawów Army Deal dodawane są modele bohaterów władających magią, a do armii Krasnoludów, którzy brzydzą się magią, został dodany chorąży armii.

Wielkość Armii
Tak jak już pisałem powyżej, bitwy najczęściej rozgrywane są przy użyciu armii o wartości od 1000 do 2000 punktów. Armia na 2000 pkt zazwyczaj stanowi już spory wydatek, choć zależy to również od jej rodzaju (np. do Orków i Goblinów, bardzo liczebnej armii, potrzebować możemy około dwustu figurek, zaś do Ogrów zaledwie kilkudziesięciu). Czemu koszt zależy od rodzaju armii? Ponieważ niektóre armie są liczne, zaś inne składają się z niewielkiej liczby elitarnych żołnierzy, co znacznie wpływa na koszt zabawy daną frakcją związany z tym, ile figurek musimy zakupić.
Najważniejsze, że tak naprawdę zabawę z Warhammer Fantasy Battle można rozpocząć od posiadania kilku modeli. Gdy nie mamy jeszcze wspaniałych i licznych regimentów można rozgrywać potyczki na zasadach Skirmish, które opisane są w księdze zasad. Później, gdy dorobimy się 2-3 regimentów, można rozgrywać ciekawe i zacięte walki na zasadach Border Patrol.

Zasady Border Patrol

Warhammer Border Patrol.pdf (327KB)


A posiadając już wystarczająco dużo rzadkich, specjalnych i podstawowych jednostek oraz jakiś bohaterów można rozegrać pierwsze prawdziwe bitwy w Warhammer Fantasy Battle.

Czy potrzeba coś jeszcze?
Tak. Dokładnie chodzi o miejsce do grania i malowania swoich modeli. Gdy już posiadamy wymarzone modele, wiemy jak mają być ustawione w regimentach, jakie mają mieć pozy - trzeba je jeszcze pomalować. Osoby, które stać na malowanie u malarzy nie mają najmniejszego problemu, ale ci, których nie stać (lub sami lubią malować swoje figurki) muszą sobie z tym poradzić. Wiąże się to z faktem zakupienia farbek i pędzelków – to absolutne minimum do malowania modeli. Warto jednak przed zaczęciem malowania całej armii, przeczytać najpierw poradniki malarskie, zdecydować się na barwy armii i poćwiczyć na jakimś modelu – polecam na najmniej wartościowym. Gdy nasze figurki stoją już ładnie pomalowane w szeregach, trzeba stworzyć jakieś w miarę „ludzkie” (to jest pojęcie względne, uzależnione od rasy oczywiście) warunki do rozgrywania potyczek. Jeżeli w pobliżu jest sklep czy klub, w którym możesz grać to problem z głowy, ale gdy rozpoczynasz przygodę z kimś znajomym i nie posiadacie takich miejsc do grania w pobliżu warto przygotować jakiś stół. W poradnikach modelarski można nauczyć się jak zrobić elementy wystroju pola bitwy, a same podłoże polecam wykonać z wykładziny dywanowej – efekt wyśmienity, łatwo i szybko można schować taki „stół do gry” oraz nie wymaga jakichkolwiek nakładów pracy, wystarcza wycieczka do jakiegoś marketu budowlanego.


Po spełnieniu tych warunków gra będzie wyśmienita, wciągająca i nie znudzi się łatwo, co zdarza się, gdy gra się nie pomalowanymi modelami na łóżku czy podłodze, a za elementy wystroju służą kamienie, kawałki drewna czy szyszki. Taka gra mija się z celem i sprawia, że po jakimś czasie zapominasz o Warhammer Fantasy Battle i sprzedajesz masowo wszystkie swoje modele na aukcjach internetowych za marne grosze.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Komentarze


~Zeke

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
No to mam pytanie: czym jest ten WHB ?

Bo czytam ten artykuł i nic mi on nie mówi, po za tym, że będę potrzebował figurek (wstrząsające!) i żebym nie grał szyszkami na łóżku.
Może w końcu jakieś merytoryczne uwagi czy wyjaśnienia ? Proszę.
23-07-2007 07:44
Szczur
    Mam dziwne
Ocena:
0
wrażenie, że udało ci się ominąć większą część treści artykułu :o

Masz określenie, że jest najpopularniejszym prostym bitewniakiem, skrótowo o mechanice, 3-stopniowym rozgrywaniu bitew, przybliżonej ilości figurek, które potrzebujesz.
Jakich merytorycznych wyjaśnień oczekujesz? :)
23-07-2007 10:56
~Zeke

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Masz określenie, że jest najpopularniejszym prostym bitewniakiem, skrótowo o mechanice, 3-stopniowym rozgrywaniu bitew, przybliżonej ilości figurek, które potrzebujesz."
Mniej więcej wychodzi 1 akapit = 1 fakt ;).

Ale spoko, spoko - po prostu nastawiłem się na solidne, mięsne danie a dostałem przekąskę, ale to mój błąd - źle przeczytałem w menu ;).

"Jakich merytorycznych wyjaśnień oczekujesz? :)"
To rozumiem jest duży skrót - taki WHF dla laików w pigułce.
To teraz, jeśli można poproszę o większą dawkę konkretów.
23-07-2007 17:15
18

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Link do Border Patrolu nie działa
23-07-2007 17:52
WilliamWolfes
    coś tu nie gra ... i to nie WFB
Ocena:
0
Rozumiem ~Zeke, że jesteś osobą, która gra, w WFB, zna się na tym systemie....? Czyż nie?
Więc już wiesz, czym jest WFB - to, po co Ci i nawet doktorat w tym temacie? ;] (Choć doktorat pewnie był by bardzo interesujący, no powiedzmy wypracowanie)

Poza tym artykuł jest skierowany głównie do początkujących - bo swego czasu był nawał takowych graczy i brakowało rąk do obsługi forum, żeby zapobiec nawałowi pytań początkujących o WFB..
23-07-2007 20:42
~Zeke

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@William W.
Odwrotnie - gram w bitewniaki ale akurat WHB jest mi niemal całkowicie obcy.
Tytuł "Czym jest Warhammer Fantasy Battle?" rozbudził apetyt na dużo większe stężenie informacji. No cóż, jak już to określiłem dostałem pigułkę dla laików i nadal niewiele wiem o samym systemie (oczywiście po za: najpopularniejszy bitewniak w PL; tura to 4 fazy; najlepsze figurki są na placu Games Workshop a będę tych figurek potrzebował od kilkudziesięciu do 200 no i dobrze się gra na wykładzinie dywanowej).
Więc proszę nie rwij szat rejtanowską modłą. Wygląda to trochę śmiesznie.

@Szczur
O 3 stopniowym rozgrywaniu bitew nic w tekście nie znalazłem - możesz wyjaśnić ?
24-07-2007 07:51
~Elkh

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
W sumie, to ja również się spodziewałem czegoś więcej. No ale ważne, że jest cokolwiek ;]
24-07-2007 11:42
~M.S.

Użytkownik niezarejestrowany
    A mnie atykuł wydaje się bardzo dobry
Ocena:
0
Jestem (prawie) zupełnym laikiem jeśli chodzi o WFB, czy w ogóle o bitewniaki, więc art przeczytałem z przyjemnością. Jest odpowiednio długi, gdyż co chciałem, to się dowiedziałem. IMHO są w nim zawarte wszystkie potrzebne informację do rozpoczęcia grania w WFB. Czyli wszystko jest w jak najlepszym porządku.
24-07-2007 22:49
Lord_Bartek
   
Ocena:
0
At Zeke i inni podzielający jego poglądy.

Nie wiem czy wiecie, ale takie artykuły są skierowane właśnie do początkujących. Jak grasz w gre od lat i wiesz o niej prawie wszystko to czytanie takich artykułów praktycznie nic nie wnosi. Za to poczatkującym wnosi bardzo duzo, szczególnie, że ten artykuł nie jest ani za długi ani za krótk. Zainteresowani po jego lekturze i tak zagłębią się bardziej w temat i poznają wiecej szczegółów, ale teraz przynajmniej będą wiedzieć co i gdzie mogą znaleźć.
25-07-2007 12:21
Szczur
    @Enc
Ocena:
0
mi działa, podaj jak możesz w czym masz problem.

@Zeke - pozostaje w takim razie skłonić Williama żeby napisał bardziej szczegółowy o WFB :)
O trójstopniowości chodziło o Skirmish/Border Patrol/normalne zasady WFB.
25-07-2007 20:13
18

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Spoko, spoko, już działa, dzięki za troskę :)
25-07-2007 23:16
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jaki rozmiary mają Figurki
18-10-2007 19:16
WilliamWolfes
    rowmiary?
Ocena:
0
... rozumiem chodzi o wysokość, bo skali nie posiadają, to jest 28mm - modele wielkości człowieka. Tylko modele z LotR są w skali, czyli maja proporcjonalne ręce do reszty ciała, itp.
19-10-2007 01:00
~feri

Użytkownik niezarejestrowany
    co to ma byc??
Ocena:
0
Jestem nowy i chce zaczac grac w WFB, ale tutaj nic nie znalazlem....zapisales chol**** durzo no ale z tego co widzialem to 3/4 jest o tym ze musisz miec 100 albo wiecej figurek i zeby kupic sobie stol do gry w castoramie xD

Co to 3 stopniowe rozgrywanie bitew bo tego nie znalazlem ;(
Link do Border patrol nie dziala czyli tez nie wiem co to jest ten border patrol.....
I jak chce zaczac grac to trudno zebym mial od razu mial 100 figurek bo jak narazie to mam 11....
Fajnie by bylo zebys dal cos o walkach mniejszej ilosci tych figurek ;@

Jednym slowem ten opis jest najgorszy jaki widzialem...
29-12-2008 20:03
WilliamWolfes
    @~feri
Ocena:
0
Skoro szukasz jak zacząć w WFB to chyba źle szukasz, skoro ten artykuł nic Ci nie pomógł to prawdopodobnie, dlatego, że owy artykuł traktuje "Czym jest Warhammer Fantasy Battle?", a nie "Jak zacząć grać w WFB?"
Poza tym widać, że czytać nie lubisz, bo ten artykuł jest naprawdę krótki, zwięzły i na temat, nie wspominając o kulturze słowa.
29-12-2008 23:33
~feri

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ale przynajmniej powinien mnie zblizyc do tej gry...I tytul to czy jest WFB a raczej nic takiego nie znalazlem ;[
03-01-2009 12:39
WilliamWolfes
    @~feri
Ocena:
0
Jeżeli nurtują Cię jakieś konkretne pytania, załóż temat na forum lub wypowiedz się w jednym z istniejących tematów (jeżeli pasuje on do twoich pytań). Z miłą chęcią pomogę Ci, jeżeli będę w stanie.

Pozdrawiam
03-01-2009 14:28
~jarosława

Użytkownik niezarejestrowany
    czy jeszcze
Ocena:
0
czy jeszcze ktoś gra wfb?
23-05-2009 03:27
WilliamWolfes
   
Ocena:
0
Oczywiście :) Spora liczba ludzi, zobacz sobie turnieje.

Pozdrawiam
23-05-2009 17:27
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
isajd
17-09-2010 20:23

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.